Forum Decoupage

• 19 Październik 2017, 14:53:54
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Witamy na forum decoupage24, masz sklep - po 50 postach na F-m zareklamuj go. Mile widziane wszelkie posty, podziel się swoją wiedzą, zaprezentuj swoje prace lub oceń dzieła innych - zapraszamy :)

Reklama

Stonogi.pl - decoupage, scrapbooking, quilling. Warsztaty w Poznaniu
EKO-DECO.pl
Sklep Sosenka Decoupage
Sklep Artistiko
Sosnodrew
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do dołu

Autor Wątek: Kurs umożliwiający prowadzenie zajęć w domach kultury  (Przeczytany 16202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szyszeczka

• Decupirynka nie pomoże :D
  • Cudna głucha wieś
    • picasaweb.google.com/handmadepaniB
Kurs umożliwiający prowadzenie zajęć w domach kultury
« dnia: 08 Styczeń 2010, 23:55:38 »

Jeśli chcecie zdobyć uprawnienia do prowadzenia zajęć z rękodzieła w świetlicach,  domach i ośrodkach kultury, to istnieje taka możliwość. Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach ogłosił wstępne zapisy na kurs pedagogiczny dla instruktorów. Uzyskane zaświadczenie jest wg. przepisów warunkiem niezbędnym do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą, nawet przy zatrudnieniu na godziny i umowę zlecenia.
Kurs odbędzie się, jeśli zgłosi się minimum 25 kandydatów. Cena jest uzależniona od ilości uczestników.
Znacie mnie i wiecie, że nie polecam byle czego. ROK jest gwarancją jakości i cen nie wziętych z sufitu, ale realnych. Nie jest to jakaś firma "kogucik", ale poważna instytucja. Z doświadczenia wiem, że takie kursy organizuje się sporadycznie, a niestety są wymagane przy zatrudnieniu np. do prowadzenia warsztatów artystycznych czy kółek zainteresowań.
Więcej na stronie http://rok.katowice.pl
W tej chwili trzecia informacja od góry.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2010, 00:12:02 wysłana przez szyszeczka »

Lamma

• Zasiedziała
Odp: Kurs umożliwiający prowadzenie zajęć w domach kultury
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Styczeń 2010, 00:21:59 »

"Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach ma przyjemność zaprosić na kolejną edycję kursu pedagogicznego dla instruktorów Amatorskiego Ruchu Artystycznego."

Z powyższego wynika, że kurs jest dedykowany dla osób posiadających uprawnienia instruktorskie, czy dobrze rozumiem?

Mam uprawnienia instruktorskie w szachach, tam takie kursy kwalifikujące do pracy w przedszkolach i szkołach są prawnie inaczej zupełnie regulowane (podlegają ministrerstwu sportu) stąd moje pytanie, czy aby przystąpic do kursu trzeba juz mieć jakieś uprawnienia instruktorskie Amatorskiego Ruchu Artystycznego, czy może właśnie ten kurs takie uprawnienia daje?

Pozdrawiam.
http://lamcia.blogspot.com/  - nowiutki, świeżo wyrzeźbiony blog ;)

szyszeczka

• Cudna głucha wieś
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Styczeń 2010, 00:45:40 »

Kurs daje uprawnienia.
Jest specjalne rozporządzenie ministra kultury dotyczące wymagań kwalifikacyjnych (z bardzo długa nazwą - zainteresowanym mogę przesłać na e-mail), które stwierdza konieczność ukończenia takiego kursu przy zatrudnianiu w instytucjach kultury, jeśli nie ukończyło się studiów specjalistycznych z przygotowaniem pedagogicznym. Dotyczy to zwłaszcza osób takich jak my. Póki co na uniwersytetach nie ma kierunków decoupage, stencil czy scrapbooking, a z czegoś żyć trzeba ;).
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2010, 00:53:15 wysłana przez szyszeczka »

hogis

• Totalna maniaczka decu
  • po sesji... ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Styczeń 2010, 10:48:02 »

Super wątek... właśnie posłałam maila w tej sprawie do osoby organizującej... może się załapię
Z poważaniem - hogis

Nowy hogisowy blog http://hogistworzy.blogspot.com/

Koma

• Zasiedziała
  • Łódź nad Zatoką
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Styczeń 2010, 14:29:21 »

Własnie właśnie, Szyszeczko nie ma, a szkoda!!!
Najpierw cię ignorują, potem wyśmiewają, następnie z tobą walczą, a na końcu wygrywasz...

fellixa

• Decu maniaczka
  • Warszawa
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń 2010, 23:30:13 »

Interesujący ten kurs, tylko trochę za daleko jak dla mnie.
Zastanawiam się też, czy byłby mi on potrzebny, bo ukończyłam studium nauczycielskie, kierunek nauczanie początkowe. Miałam tam wykłady z pedagogiki, psychologi, metodyki, oraz zajęcia praktyczne z plastyki.
Zaglądałam do Dziennika Ustaw i tam coś piszą o instruktorach praktycznej nauki zawodu, a  w domu kultury nie uczy się przecież zawodu, tylko prowadzi zajęcia hobbystyczne. Poza tym nie ma takiego zawodu jak decoupażystka  :)
A jeśli ktoś chciałby prowadzić zajęcia dla dorosłych w domu kultury to też musi mieć taki kurs ?

szyszeczka

• Cudna głucha wieś
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Styczeń 2010, 00:08:44 »

Zajrzyj tu: http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/prawo-dla-kazdego/rozporzadzenie;ministra;kultury;i;sztuki;z;dnia;9;marca,1999,26,234,DU,546.html to Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych i trybu stwierdzania kwalifikacji uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w niektórych instytucjach kultury, dla których organizatorem jest administracja rządowa lub jednostki samorządu terytorialnego ("niektóre" nie oznacza tych, dla których zostało wydane odrębne rozporządzenie, nie mylić z potocznym rozumieniem słowa) załącznik nr 1 http://www.money.pl/d/prawo/akty-prawne/zalacznik/DU1999-026-0234_zal1.htm precyzuje dokładnie to, o co pytasz. Minister nie dzieli instruktorów na tych od dorosłych i od dzieci, za to wymaga "przygotowania pedagogicznego" i "instruktorskiego kursu kwalifikującego". Kurs, o którym pisałam, to takie 2 w 1.
Dzieci w ogłoszeniu pojawiły się zapewne dlatego, żeby informacja trafiła do instruktorów świetlic środowiskowych, którzy stanowią dość liczną grupę.
Pod pojęciem "przygotowanie pedagogiczne" rozumie się ukończenie szkoły lub kursu, ujętego w załączniku nr 6 do rozporządzenia. Ponieważ pod podanym wyżej adresem załącznik wyparował, pozwolę sobie zacytować w całości. Jeśli ukończyłaś jedną z tych szkół, to wg. ministra jesteś dobrze przygotowana do prowadzenia warsztatów np. z decu  ;)

ZAŁĄCZNIK Nr 6
WYKAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH, SZKÓŁ I KURSÓW, KTÓRYCH UKOŃCZENIE, LUB EGZAMINÓW, KTÓRYCH ZŁOŻENIE UZNAJE SIĘ ZA WYKSZTAŁCENIE SPECJALISTYCZNE I PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE
A. W zakresie wykształcenia uznanego za specjalistyczne do zajmowania stanowisk określonych w załącznikach do rozporządzenia:
1. Za wykształcenie średnie specjalistyczne (wykształcenie równorzędne) uznaje się:
1) ukończenie Państwowego Zawodowego Kursu dla Pracowników Kulturalno-Oświatowych, prowadzonego na podstawie zarządzenia nr 104 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 sierpnia 1965 r. w sprawie utworzenia Państwowego Zawodowego Kursu dla Pracowników Kulturalno-Oświatowych (Dz. Urz. MKiS Nr 5, poz. 61),
2) ukończenie szkoły średniej nauczycielskiej lub innej szkoły średniej uzupełnionej ukończeniem kursu kwalifikacyjnego II stopnia lub instruktorskiego kursu kwalifikacyjnego,
3) ukończenie Korespondencyjnego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, prowadzonego na podstawie decyzji Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 maja 1959 r.,
4) ukończenie Państwowej Szkoły dla Instruktorów Teatru Ochotniczego,
5) ukończenie państwowego liceum kulturalno-oświatowego,
6) ukończenie Państwowej Rocznej Szkoły Kulturalno-Oświatowej (w Poznaniu),
7) posiadanie kwalifikacji do nauczania w szkołach muzycznych I stopnia, po złożeniu państwowego uproszczonego egzaminu na nauczycieli szkół muzycznych I stopnia, uzyskanych przed dniem 21 lipca 1989 r.,
8 ) ukończenie kursów kwalifikacyjnych II stopnia, prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 56 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 czerwca 1968 r. w sprawie prowadzenia kursów kulturalno-oświatowych II stopnia dla pracowników kulturalno-oświatowych i społecznego aktywu (Dz. Urz. MKiS Nr 7, poz. 40),
9) ukończenie instruktorskich kursów kwalifikacyjnych prowadzonych na podstawie uchwały nr 263 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1982 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz świadczeń przysługujących tym pracownikom (Monitor Polski z 1983 r. Nr 1, poz. 6, z 1986 r. Nr13, poz. 89 i z 1988 r. Nr 17, poz. 136),
10) ukończenia instruktorskich kursów kwalifikacyjnych prowadzonych przez Instytut im. Adama Mickiewicza, dawniej kolejno przez Narodowe Centrum Kultury oraz Centrum Animacji Kultury, na podstawie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, a także organizowanych przez samorząd województwa na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).
2. Za wykształcenie specjalistyczne na poziomie studium pomaturalnego lub dawniej policealnego zawodowego (wykształcenie równorzędne) uznaje się ukończenie:
1) Państwowego Zaocznego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych według programu nauczania ustalonego po dniu 1 stycznia 1967 r.,
2) Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy (wydziału animatorów kultury), dawniej Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego (wydziału kulturalno-oświatowego),
3) uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie wyższych studiów magisterskich o kierunku artystycznym, pedagogicznym, socjologicznym, filozoficznym, historycznym, filologicznym i etnograficznym, bez złożenia egzaminu magisterskiego lub dyplomowego,
4) pomaturalnych studiów menedżerskich w dziedzinie kultury,
5) Policealnego Studium Architektoniczno-Budowlanego im. St. Noakowskiego w Warszawie.
3. Za wykształcenie specjalistyczne na poziomie wyższym (wykształcenie równorzędne) uznaje się ukończenie:
1) szkoły wyższej o kierunku kulturoznawstwa,
2) szkoły wyższej o kierunku pedagogiki kulturalno-oświatowej lub animacji kultury,
3) szkoły wyższej o kierunku artystycznym, pedagogicznym, socjologicznym, filologicznym, historycznym, filozoficznym i etnograficznym,
4) innej niż wymieniona w pkt 3 szkoły wyższej, uzupełnione ukończeniem podyplomowych studiów odpowiadających wykonywanej specjalności,
5) międzywydziałowych studiów kulturalno-oświatowych utworzonych w szkołach wyższych,
6) kursów kwalifikacyjnych III stopnia, prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 123 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 20 października 1967 r. w sprawie prowadzenia szkolenia kursowego i doskonalenia zawodowego przez Centralną Poradnię Amatorskiego Ruchu Artystycznego w zakresie kursów III stopnia (Dz. Urz. MKiS Nr 8, poz. 78), następnie przez Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury,
7) Wyższego Studium Fotografii, prowadzonego przez Instytut im. Adama Mickiewicza, dawniej kolejno przez Narodowe Centrum Kultury, Centrum Animacji Kultury, Centralny Ośrodek Metodyki i Upowszechniania Kultury i Związek Polskich Artystów Fotografików,
8 ) Studium Reżyserii Teatralnej, prowadzonego przez Centralny Ośrodek Metodyczny Domu Wojska Polskiego,
9) szkół, kursów lub złożenie egzaminów, uznane za równorzędne z ukończeniem wyższych studiów zawodowych i magisterskich, określonych w zarządzeniu nr 36 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 28 czerwca 1984 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania poziomu wykształcenia dla określenia wysokości stawek wynagrodzenia zasadniczego (Dz. Urz. MKiS Nr 6, poz. 28, z późniejszymi zmianami),
10) wyższych szkół zawodowych o kierunkach kulturoznawczych.
B. Za przygotowanie pedagogiczne wymagane na odpowiednich stanowiskach uznaje się:
1) ukończenie wyższych studiów z przygotowaniem pedagogicznym albo innych szkół lub kursów dających przygotowanie pedagogiczne w rozumieniu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 98, poz. 433, z 1994 r. Nr 5, poz. 19 i Nr 109, poz. 521 oraz z 1999 r. Nr 14, poz. 127),
2) ukończenie zakładu kształcenia nauczycieli,
3) ukończenie studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego,
4) ukończenie Państwowego Zaocznego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych według programu nauczania ustalonego po dniu 1 stycznia 1967 r.,
5) ukończenie Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, dawniej Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego,
6) ukończenie kursów kwalifikacyjnych wymienionych w części A niniejszego załącznika,
7) przygotowanie pedagogiczne wymagane od nauczycieli szkół artystycznych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 17),
8 ) ukończenie kursów kwalifikacyjnych prowadzonych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 1992 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. Nr 63, poz. 317) lub rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 października 1994 r. w sprawie określenia rodzaju, zasad tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz zasad działania placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych szkół artystycznych (Dz. U. Nr 115, poz. 556).

fellixa

• Decu maniaczka
  • Warszawa
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Styczeń 2010, 13:42:07 »

Dziękuję Szyszeczko za szczegółowe wyjaśnienia. Na razie przeczytałam sobie szybciutko te rozporządzenia, dokładniej wczytam się wieczorem. Jednak z tego co zrozumiałam, to brakuje mi tego kursu instruktorskiego. Kwalifikacje pedagogiczne chyba mam. Piszę "chyba", bo jeśli chodzi o zrozumienie wszelkich ustaw, to jakoś strasznie tępa jestem. One są niejednokrotnie tak sprecyzowane, że można je różnie interpretować.
Wracając jednak do kursów instruktorskich, to ciekawa jestem jak wygląda kurs na instruktora decou. Bo mi się wydaje, że te kursy to chyba takie bardziej ogólne są.
I jeszcze jedno. Czy w prywatnych świetlicach i domach kultury też są wymagane te kursy?
A jak to jest z osobami, które mają swoje pracownie i prowadzą kursy decou lub scrapbookingu, czy one wszystkie mają te kursy, czy w tym wypadku nie są one potrzebne.

Lamma

• Zasiedziała
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Styczeń 2010, 13:52:09 »

Fellixa tego sie pewnie nigdy nie dowiemy, ile osób ma i pracuje, a ile pracuje bez. Mogę Ci jedynie podać na przykładzie szachów, że baaardzo wielu szachistów prowadzi w domach kultury zajęcia nie mając żadnych uprawnień, i nikt się nie czepia tego (a nawet w szkałach publicznych!). Szachy to taka bardziej uregulowana prawnie dyscyplina niż decou (są przepisy, podlegamy kontroli ministerstwa sportu, prawnie każdy musi mieć papierek, a w praktyce wygląda to tak, że ma go mało kto).

co zaś się tyczy części specjalistycznej na kursie decou to myślę, że za wysokich lotów tam nie będzie. kurs specjalistyczny na instruktora szachów zda każdy, kto wie jak wygląda szachownica. Chociaż oczywiście może być tu inaczej, ale śmiem wątpić.

Mimo wszystko ja zachęcam do wszelkich kursów, nawet takich, które nie zwiększają naszych praktycznych umiejętności, a dają tylko papierek. Zawsze warto coś takiego mieć "na wszelki".
http://lamcia.blogspot.com/  - nowiutki, świeżo wyrzeźbiony blog ;)

hogis

• Totalna maniaczka decu
  • po sesji... ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2010, 16:59:18 »

Lamma ma rację...  papierek warto mieć... sama jakiś czas temu poszłam na kurs decoupage, zaznaczając, że chodzi mi o tylko o certyfikat... i choć niewiele się nauczyłam nowego, to jednak otworzyłam sobie tym drogę do kariery (jeśli można tak to nazwać)... firma, która mnie szkoliła, zaproponowała mi pracę trenera... nie mam przygotowania pedagogicznego, ale czasem wystarczą referencje i doświadczenie zawodowe, które stale zdobywam... szkolę dorosłych, ale nie jest powiedziane, że kiedyś nie będę szkolić dzieci... papierek z kursu pedagogicznego mógłby być wtedy przepustką, która pewnie niewiele zmieni w przygotowaniu zawodowym, ale może stać się atutem... a każdy atut jest na wagę złota :-)
Z poważaniem - hogis

Nowy hogisowy blog http://hogistworzy.blogspot.com/
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do góry

Strona wygenerowana w 0.178 sekund z 24 zapytaniami.